Św. Paweł pisze: Odrzućmy uczynki ciemności. Przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa.

Rz 13,11-14

Pobierz z Google PlayPobierz z App Store

Spotkania na różnych kontynentach: Spotkanie w Stambule 2013


Pielgrzymka zaufania w Stambule

Ponad 100 osób z całej Europy towarzyszyło na początku stycznia przeorowi Wspólnoty z Taize, br. Aloisowi, w pielgrzymce do Stambułu zaraz po Europejskim Spotkaniu Młodych w Rzymie.

Na spotkanie z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I przybyło pięciu braci – br. Alois, br. Luc, br. Richard, br. Mathew i br. James. Wraz z nimi przyjechali młodzi z 25 krajów. Pielgrzymi pochodzący z różnych wyznań chrześcijańskich. Wszyscy zostali ugoszczeni przez mieszkające w Stambule rodziny. Wśród nich piątka Polaków.

Pielgrzymi uczestniczący w spotkaniu wspólnie z Patriarchą i przedstawicielami różnych Kościołów obchodzili święto Epifanii [Objawienie Pańskie – przyp. autora]. Mieli także niezwykłą okazję uczestniczyć w celebracjach sprawowanych w Kościołach wschodnich. – Mam nadzieję spotkać młodych z wielu krajów i wyznań chrześcijańskich – podkreślała na początku Lucia z Rumuni. – Sama jestem prawosławna, więc chciałabym doświadczyć modlitwy także innych Kościołów.

W pierwszy czwartek nowego roku kilkuosobowa grupa wolontariuszy przyjmowała pielgrzymów od wczesnych godzin porannych. Po przyjęciu młodzi mieli trochę czasu, aby zapoznać się z miastem. Wieczorem wszyscy przybyli zgromadzili się w centrum miasta w cerkwi Świętej Trójcy na wspólnej modlitwie. Dzień zakończyła wspólna kolacja. Następnie młodzi udali się do goszczących ich rodzin.

Drugi dzień spotkania rozpoczął się od odwiedzenia Stambulskich muzeów. Młodzi mieli okazję zwiedzić Hagie Sophie lub Kościół Świętego Zbawiciela na Chorze. Następnie wszyscy udali się do klasztoru Matki Bożej Wiosennej (The Monastery of the Mother of God at the Spring), gdzie w kościele miała miejsce południowa modlitwa ze śpiewami z Taizé. Po niej bracia i młodzi przeszli na cmentarz klasztorny, gdzie w krótkiej modlitwie pozostali przy grobie patriarchy Konstantynopola Atenagorasa I. Następnie przeszli na obiad. Po południu był czas na wspólną dyskusję i wymianę myśli z jednym z mnichów. Przed opuszczeniem murów klasztoru młodzi przeszli jeszcze do cudownego źródła, które znajduje się pod cerkwią. Następnie młodzi udali się na modlitwę do kościoła Armeńskiego, a po niej na wspólny posiłek. Dzień zakończyła modlitwa za śpiewami z Taizé w kościele p.w. Św. Jana Chryzostoma oraz adoracja ikony krzyża. W celebracji uczestniczyli ponadto przedstawiciele różnych Kościołów ze Stambułu, a także goszczące młodych rodziny.

W sobotę pielgrzymi udali się na jedną z pobliskich wysepek – Heybeliade – gdzie w cerkwi wzięli udział w modlitwie prawosławnej. Po niej celebrans dokonał uroczystego poświęcenia wody na pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie. Wszyscy, każdy indywidualnie, zgromadzeni na liturgii zostali pokropieni nowo poświęconą wodą. Później przyszedł czas na poznanie klasztoru oraz budynku seminarium, który zgodnie z zapewnieniem księdza biskupa, znów będzie gościł kształcących się na wyspie teologów. Po zwiedzaniu i wspólnym obiedzie młodzi wrócili do Stambułu, gdzie wzięli udział w celebracji wigilii Objawienia Pańskiego. Modlitwie przewodniczył patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. Po nabożeństwie zwrócił się do przybyłych do Stambułu braci oraz młodych. Dziękował im za obecność i wspólną modlitwę. Także br. Alois podziękował młodzieży za jej udział w pielgrzymce. Dzień zakończyły wieczorne warsztaty przygotowane m.in. przez Wspólnotę Focolari czy Kościoły Anglikański i Luterański.

Posłuchaj Słowo Patriarchy Bartłomieja I: Słowo Patriarchy Bartłomieja I

Spotkanie zakończyło się w niedzielę wspólnym udziałem młodych w liturgiach Objawienia Pańskiego, w których uczestniczyły goszczące rodziny. Po południu młodzi mieli okazję, by spędzić czas i bliżej poznać swoich gospodarzy. Pod wieczór rozpoczął się powrót pielgrzymów do domu. Wielu z nich doświadczyło po raz pierwszy spotkania z innymi Kościołami. – Dla mnie najwspanialsze było spotkanie z Kościołem Armeńskim – podkreślał Michał z Poznania. – Zresztą każde spotkanie, które mieliśmy okazję przeżyć w Stambule było niezwykłe i na pewno je zapamiętam – dodał.

Myślę, że każdy z pielgrzymów zachował w swym sercu niezwykłość modlitw, w których uczestniczyliśmy w Stambule. Na mnie największe wrażenie wywarła celebracja w kościele Armeńskim. Jednak najpiękniejszym momentem była adoracja ikony krzyża, do której bracia zaprosili obecnych na modlitwie przedstawicieli różnych Kościołów. Ten moment, gdy w pochyleniu przy krzyżu trwają obok siebie bracia ze Wspólnoty, biskup katolicki, pop prawosławny, pastor anglikański, najpełniej oddaje znaczenie słowa „jedność”. A przecież o nią tak często się modlimy i wkrótce będziemy prosić, w czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Anna DudkiewiczKomentarze (0)

Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Może Ty to zrobisz?
Mała Wiosna
Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie skąd taka nazwa? Otóż słowami: "Ach, Taizé, ta mała wiosna" papież Jan XXIII określił ekumeniczną wspólnotę braci założoną przez brata Rogera w 1940 roku w małej burgundzkiej wiosce - Taizé.

www.taize.fr/pl