Św. Paweł pisze: Odrzućmy uczynki ciemności. Przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa.

Rz 13,11-14

Pobierz z Google PlayPobierz z App Store

Aktualności: Zaproszenie do Strasburga. Wizyta brata Wojtka z Taizé we Wrocławiu


«Zazwyczaj moje wrześniowe wizyty we Wrocławiu są bardzo dyskretne» – powiedział w kaplicy Kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego brat Wojtek z Taizé.

I słowa te wzbudziły dużą wesołość wśród licznie zgromadzonych na modlitwie ludzi. Rzeczywiście, chyba nikt się nie spodziewał, że to modlitewne spotkanie spotka się z takim zainteresowaniem wrocławian. A wszystko zaczęło się bardzo niewinnie.

W lipcu do Taizé wyruszyła grupa młodych ludzi pochodzących z różnych parafii naszej diecezji. Co ich połączyło? Oczywiście, Piasek, czyli comiesięczne modlitwy ze śpiewami z Taizé organizowane w Kościele Najświętszej Marii Panny dla całego Wrocławia. We Francji grupa ta zdobyła sobie miano "Słodziaków" i przekonała brata Wojtka, że przy okazji jego wizyty we Wrocławiu warto zorganizować wspólną modlitwę. Umówiono się na 11 września w Kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego, w którym od dłuższego trwają spotkania grupy Taizé. Chyba nikt z umawiających nie spodziewał się, że z tego zaproszenia narodzi się całkiem duże spotkanie. Modlitwę poprzedziło poświęcenie ikon i powitanie wszystkich przybyłych przez księdza Tomasza Płukarskiego. Potem było jak zwykle. Śpiewy, czytanie, cisza - wspólne czuwanie. I wspólne trwanie przy Chrystusie. Po zakończonej modlitwie brat Wojtek nawiązał do słów Benedykta XVI, że chrześcijaństwo to przede wszystkim spotkanie z Osobą. Bez osobistej relacji z Bogiem, bez doświadczenia spotkania nie ma wiary. Wiara nie rozwija się w samotności. Spotkanie z Bogiem wiedzie do spotkania z człowiekiem. Do wspólnego poszukiwania nowych dróg, odkrywania zaufania i radości płynącej z bycia razem bracia z Taizé zapraszają przez cały rok. U siebie w wiosce i w czasie Europejskich Spotkań Młodych.

W tym roku takie spotkanie odbędzie się w Strasburgu. Będzie o tyle niezwykłe, że pielgrzymi zamieszkają po francuskiej i po niemieckiej stronie granicy. Ja mówił brat Wojtek, z Taizé wyjechały już ciężarówki przewożące materiały i wszystkie niezbędne do organizacji spotkania rzeczy. Na miejscu są już też wolontariusze i bracia przygotowujący spotkania w parafiach i zachęcający mieszkańców Strasburga do ugoszczenia pielgrzymów z Europy i świata. W Polsce także powoli ruszają przygotowania. W każdej diecezji działają tzw. punkty przygotowań. To w nich można się zapisać na Europejskie Spotkanie Młodych i przygotować duchowo. Pełną listę punktów można znaleźć na stronie: www.taize.fr/pl.

Pierwsze spotkanie dla osób odpowiedzialnych za punkty we Wrocławiu i naszej diecezji odbędzie się 2 października 2013 po modlitwie ze śpiewami z Taizé w Kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku. Na spotkanie zapraszamy także wszystkich, którzy chcieliby się zaangażować w organizację spotkania, pracę w punktach.

Do zobaczenia wkrótce!
Mała Wiosna
Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie skąd taka nazwa? Otóż słowami: "Ach, Taizé, ta mała wiosna" papież Jan XXIII określił ekumeniczną wspólnotę braci założoną przez brata Rogera w 1940 roku w małej burgundzkiej wiosce - Taizé.

www.taize.fr/pl