Św. Paweł pisze: Odrzućmy uczynki ciemności. Przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa.

Rz 13,11-14

Pobierz z Google PlayPobierz z App Store

Aktualności: Taizé: śluby Polaka


Brat Wojtek jako trzeci Polak złożył śluby w ekumenicznej wspólnocie w Taizé. W wieczornej uroczystości 9 sierpnia wzięło udział ponad 5 tys. młodych ludzi z 70 krajów, w tym prawie 400 z Polski. Przybyli także jego rodzice i bliscy.

Brat Wojtek pochodzi z Wrocławia. Ukończył Politechnikę Wrocławską. Podczas studiów aktywnie uczestniczył w życiu duszpasterstwa akademickiego "Wawrzyny", jest więc wychowankiem ks. Stanisława Orzechowskiego, wieloletniego duszpasterza ośrodka. Brat Wojtek już jako student wielokrotnie przybywał do Taizé. Pomagał także w przygotowaniu spotkań europejskich, organizowanych co roku przez wspólnotę. Wstąpił do niej w maju 2005 r. po odbyciu rocznego wolontariatu już w samym Taizé. Został przyjęty do grona braci jeszcze przez założyciela wspólnoty, brata Rogera, i jest ostatnim bratem, który z jego rąk otrzymał habit.

Wczorajsza uroczystość rozpoczęła się od dziękczynnej modlitwy do Ducha Świętego za tych wszystkich, którzy przygotowali nowego brata do życia we wspólnocie. Brat Alois, obecny przeor wspólnoty, modlił się po polsku: "Przyjdź, Duchu Święty, ogarnij swym tchnieniem naszego brata Wojtka. Bądź pochwalony za jego rodziców, za jego rodzinę, za Kościół w Polsce". Następnie wszyscy obecni odśpiewali hymn do Ducha Świętego. Po krótkim przypomnieniu ewangelicznych zasad życia we wspólnocie brat Wojtek wypowiedział swoje "tak". Zobowiązał się w ten sposób do kroczenia drogą rad ewangelicznych przez całe życie. Po ostatnim "tak" rozległy się gromkie brawa i zaraz potem śpiew "Ubi caritas", podczas którego bracia wymienili uścisk pokoju ze swym nowym towarzyszem. Na koniec jeszcze raz modlili się do Ducha Świętego, prosząc o wsparcie dla nowego brata. Modlitewne śpiewy trwały w kościele pojednania do późnego wieczora.

Przedłużeniem sobotniej uroczystości była niedzielna poranna Eucharystia, którą 10 sierpnia koncelebrowało 50 kapłanów. Wśród nich byli także rodzony brat i wuj brata Wojtka, kapłani archidiecezji wrocławskiej.

br. Marek, Taizé

Źródło: Radio Watykańskie
Mała Wiosna
Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie skąd taka nazwa? Otóż słowami: "Ach, Taizé, ta mała wiosna" papież Jan XXIII określił ekumeniczną wspólnotę braci założoną przez brata Rogera w 1940 roku w małej burgundzkiej wiosce - Taizé.

www.taize.fr/pl