Św. Paweł pisze: Odrzućmy uczynki ciemności. Przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa.

Rz 13,11-14

Pobierz z Google PlayPobierz z App Store

Aktualności: Taizé: młodzi ku wewnętrznej ciszy


Młodzi ludzie z całego świata przyjeżdżają do Taizé. Z tygodnia na tydzień wydłuża się lista krajów reprezentowanych w Taizé. W tej chwili jest ich już prawie 40. Wśród niemal dwutysięcznej rzeszy goszczących obecnie w burgundzkiej wiosce najczęściej słyszy się język holenderski, węgierski, ukraiński i - jak co tydzień - niemiecki i polski. Z tych bowiem krajów w ubiegłą niedzielę (6 lipca) przyjechało najwięcej młodych ludzi.

Po przyjeździe każdy uczestnik wybrał grupę biblijną, w której teraz przeżywa cały tydzień. Młodzi ludzie w wieku powyżej 17 lat mają dwa tematy do wyboru: "Bóg staje się jednym z nas" oraz "Pozostań wiernym aż do końca". Codzienne biblijne katechezy braci mają na celu wprowadzenie uczestników do rozważań w małych grupach. Bracia kładą nacisk na to, by nie prowadzić teoretycznych dyskusji, ale starać się usłyszeć Słowo Boże i pomóc sobie wzajemnie odnieść jego przesłanie do życia codziennego. Dlatego w ramach poszczególnych grup tematycznych tworzy się grupy wiekowe. Oddzielnie spotykają się ze sobą ci, którzy się uczą i studiują, oddzielnie ci, którzy już pracują. Zupełnie oddzielną grupę stanowią ludzie starsi i rodziny z dziećmi.

Brat Alois, przeor wspólnoty, spotkał się ze wszystkimi w połowie tygodnia. Przypomniał tzw. "Małą regułę", którą bracia Wspólnoty starają się wcielać w życie. "Niech Twój codzienny trud i odpoczynek będzie ożywiony Słowem Bożym. We wszystkim zachowuj ciszę wewnętrzną, aby trwać w Chrystusie. Daj się przeniknąć duchem błogosławieństw: radością, prostotą, miłosierdziem." Komentując te słowa, napisane przez brata Rogera, brat Alois powiedział między innymi: "Pokój wewnętrzny nie jest celem samym w sobie. On jest warunkiem, byśmy potrafili budować pokój i sprawiedliwość w świecie, który tak bardzo tego potrzebuje".

br. Marek, Taizé

Źródło: Radio Watykańskie
Mała Wiosna
Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie skąd taka nazwa? Otóż słowami: "Ach, Taizé, ta mała wiosna" papież Jan XXIII określił ekumeniczną wspólnotę braci założoną przez brata Rogera w 1940 roku w małej burgundzkiej wiosce - Taizé.

www.taize.fr/pl