Jezus mówi: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich.

J 15,9-17

Pobierz z Google PlayPobierz z App Store

Aktualności: Rok jubileuszowy w Taizé


Taizé, dnia 20 maja 2015

Drodzy Przyjaciele!

Obchody tego szczególnego roku w Taizé rozpoczęły się. 75-lecie założenia naszej wspólnoty jest zaproszeniem do spojrzenia na jej historię, nie żeby oglądać się wstecz, lecz żeby znaleźć nowy zapał i szukać inspiracji do życia w chwili obecnej, z otwartością na to, co Bóg przygotowuje dla nas w przyszłości.

Z myślą o tej rocznicy, trzy lata temu wyruszyliśmy na poszukiwanie „nowych więzi solidarności”.
Podsumowaniem tych poszukiwań będzie spotkanie, które odbędzie się w Taizé w sierpniu 2015 roku. Przed tym „wielkim spotkaniem, aby odnowić więzi solidarności”, odbędą się różne ważne dla nas w Taizé wydarzenia:

– Od 5 do 12 lipca odbędzie się spotkanie na temat powołania zakonnego dzisiaj dla osób konsekrowanych. Szczegółowy program można znaleźć na stronie Taizé.

– Pod koniec lata, odbędzie się międzynarodowe kolokwium na temat wkładu Brata Rogera do myśli teologicznej dla młodych teologów. Szczegółowy program można znaleźć na stronie Taizé.

Przygotowania do „wielkiego spotkania, aby odnowić więzi solidarności" od 9 do 16 sierpnia postępują naprzód. Nie będzie wtedy w Taizé więcej ludzi niż w innych tygodniach lata, ale będzie większa jednolitość wiekowa i większa różnorodność środowisk kulturowych, które będą reprezentowane. To nam pozwoli zaproponować bogatszy program, bardziej ukierunkowany na dorosłych młodych w wieku od 18 do 35 lat. Wiele osób spoza wspólnoty będzie prowadzić spotkania tematyczne. Tematy tych warsztatów publikujemy na naszej stronie tego wydarzenia na Facebooku. Więcej informacji na temat tego spotkania można też znaleźć w Internecie.

Serdecznie zapraszamy młodych ludzi w wieku od 18 do 35 lat, aby licznie przyjechali do Taizé na ten właśnie tydzień: 9 – 16 sierpnia. To będzie tydzień bardzo wyjątkowy! Przekażcie, prosimy, nasze zaproszenie wszystkim młodym ludziom, którzy mogą być takim spotkaniem zainteresowani.

Jeżeli organizujesz grupę i zapraszasz innych ze swojego regionu do przyłączenia się, daj nam znać (spotkania@taize.fr).

„Wielkie spotkanie, aby odnowić więzi solidarności” zakończy się modlitwą dziękczynną za życie Brata Rogera po południu 16 sierpnia, w dziesięć lat po jego śmierci. Będą w niej uczestniczyć zwierzchnicy różnych Kościołów, przyjaciele wspólnoty innych religii oraz osoby pełniące dzisiaj różne odpowiedzialne funkcje na świecie.

Podczas innych letnich tygodni trwają w Taizé spotkania, jak zawsze, z programem dla młodych w wieku od 18 do 35, ale także dla tych wszystkich, którzy nie mogą przyjechać od 9 do 16 sierpnia: dla młodszych w wieku 15 do 17, dla starszych powyżej 35 lat i dla rodzin z dziećmi.

W tym roku rocznic w Taizé łączymy się szczególnie z Wami w modlitwie.

brat Marek
Mała Wiosna
Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie skąd taka nazwa? Otóż słowami: "Ach, Taizé, ta mała wiosna" papież Jan XXIII określił ekumeniczną wspólnotę braci założoną przez brata Rogera w 1940 roku w małej burgundzkiej wiosce - Taizé.

www.taize.fr/pl