Św. Paweł pisze: Odrzućmy uczynki ciemności. Przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa.

Rz 13,11-14

Pobierz z Google PlayPobierz z App Store

Aktualności: Radość płynąca z zaufania – po Dniach skupienia w Lesznie


Niemal 80 osób z różnych stron Polski przybyło w pierwszy grudniowy weekend do Leszna na dni skupienia przed Europejskim Spotkaniem Młodych w Brukseli.

Wśród przybyłych na grudniowe rekolekcje większość stanowili młodzi z diecezji poznańskiej i wrocławskiej. Wszyscy zostali ugoszczeni przez rodziny z Leszna.

Leszczyńskie dni skupienia upłynęły pod hasłem „Zawsze się radujcie” (1 Tes 5, 16). Prowadzący rekolekcje ks. Andrzej Jerie zwracał szczególną uwagę na czerpanie radości z rzeczy prostych w codziennym życiu. – Dzięki tematowi spotkania i dyskusjom w małych grupach mogłam zastanowić się bardziej nad radością płynącą z zaufania – mówi Magda, studentka z Wrocławia.

W pierwszy piątek grudnia kilkuosobowa grupa wolontariuszy przyjmowała pielgrzymów od wczesnych godzin wieczornych. Po przyjęciu młodzi zostali zaproszeni na wspólną kolację. Dzień zakończyła wspólna modlitwa wieczorna z modlitwą wokół ikony krzyża w kościele pw. św. Antoniego w Lesznie.

Drugi dzień rekolekcji rozpoczęły Roraty, po których obecne na Mszy Św. dzieci oraz pielgrzymi zostali zaproszeni na śniadanie. Następnie młodzi przenieśli się do pobliskiej szkoły, by w skupieniu wsłuchać się w Słowo Boże oraz podyskutować w małych grupkach. Dokładnie w południe młodzież wspólnie modliła się na szkolnej auli, a potem udała sięna obiad do jednostki wojskowej.  Popołudnie upłynęło pod znakiem spotkań tematycznych. Młodzi mieli okazję spotkać się z mieszkańcami Domu Opieki Społecznej oraz porozmawiać z nauczycielką w Szkole Specjalnej. Dużym zainteresowaniem cieszył się warsztat, w którym br. Marek wyjaśniał znaczenie "Przebaczenia w naszym życiu i naszym sercu".  Uczestnicy spotkania mogli też wybrać warsztat – film o br. Roger'rze, założycielu wspólnoty z Taizé. Na zakończenie dnia pielgrzymi przenieśli się do kościoła parafialnego na wspólną modlitwę z przekazaniem światła paschalnego.

Głównym punktem trzydniowych rekolekcji była niedzielna Msza Św. Po niej młodzi przeszli do szkoły, gdzie czekała na nich niespodzianka – wspomnienie ze spotkania w stolicy Kenii – Nairobii, jednej z polskich uczestniczek. Dni skupienia zakończyła wspólna modlitwa, po której pielgrzymi udali się do goszczących ich rodzin na niedzielny obiad. – Dni skupienia uświadomiły mi, że radość ze spotkania z Jezusem i z innymi ludźmi, może trwać dalej. Dzięki temu z otwartością mogę podchodzić do każdego człowieka, bez względu na to ile się znamy, gdyż zawsze mogę odkryć coś w drugim człowieku i ubogacić się radością ze spotkania z nim – podkreślał po spotkaniu Rafał z Wrocławia.

Anna Dudkiewicz

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, przeczytania komentarzy...Komentarze (3)

Agnieszka :)

Z sentymentem czytam relacje z dni skupienia... Na nie jednych byłam i cieszę się, że wciąż trwa ta piękna tradycja i są ludzie, którzy chcą ją kontynuować! Powodzenia!

14 grudnia 2008, 09:19

Beata z PNia

Potwierdzam, że świetny artykuł:)

13 grudnia 2008, 22:55

Karol

Notka do gazety jak sie patrzy :)

9 grudnia 2008, 20:29
Mała Wiosna
Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie skąd taka nazwa? Otóż słowami: "Ach, Taizé, ta mała wiosna" papież Jan XXIII określił ekumeniczną wspólnotę braci założoną przez brata Rogera w 1940 roku w małej burgundzkiej wiosce - Taizé.

www.taize.fr/pl