Św. Paweł pisze: Odrzućmy uczynki ciemności. Przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa.

Rz 13,11-14

Pobierz z Google PlayPobierz z App Store

Aktualności: O spotkaniu w Wilnie


8 tys. młodych Europejczyków wzięło udział w trzydniowym etapie "Pielgrzymki zaufania przez ziemię", który zakończył się w Wilnie. Obok największej grupy Litwinów jedną piątą (ok. 1,6 tys.) uczestników stanowili Polacy. Oprócz nich licznie reprezentowani byli Białorusini (500 osób), Ukraińcy (400) i Łotysze. Młodzi goszczeni byli przez 30 parafii stolicy i okolic, wszyscy bez wyjątku - w rodzinach.

Sobotnie i niedzielne przedpołudnie uczestnicy spędzali w parafiach, które ich gościły. Natomiast w południe i wieczorem gromadzili się w czterech kościołach w centrum Wilna. Jedna z tych świątyń wywarła szczególnie wielkie wrażenie. To kościół franciszkanów konwentualnych, jeszcze w odbudowie, noszący na sobie ślady "tamtych czasów", jak tu się często mówi.

Bardzo ważne były spotkania tematyczne. 18 takich spotkań przygotowali Litwini, więc było w czym wybierać. Np. w katedrze w piątek i w sobotę po południu zgromadziło się kilkaset osób, żeby zastanawiać się nad tym, jak rozeznać swoje powołanie i jak odpowiedzieć na Boże wezwanie. Ale były także inne tematy, np. muzeum KGB, spotkanie i rozmowa z osobami, które mogły opowiedzieć o czasach komunistycznych, kiedy Kościół był tu bardzo doświadczany. Było też spotkanie na temat najnowszej historii Litwy o bardzo znamiennym tytule "Nasza historia – tragedia czy szansa?".

Niezwykle gościnnie przyjmował wszystkich arcybiskup Wilna, kard. Audrys Juozas Bačkis. Uczestniczył w wielu spotkaniach modlitewnych. Bardzo gorąco powitał pierwszego dnia uczestników w różnych językach: litewskim, polskim, białoruskim, rosyjskim, angielskim. Dzięki temu wszyscy czuli się tutaj już od pierwszego momentu serdecznie przyjęci i ugoszczeni przez gospodarzy.

Niezwykłe było też zaangażowanie młodych ludzi w parafiach i w centrum duszpasterstwa młodzieży. To oni przygotowali wszystko na przyjęcie tych tysięcy swoich rówieśników, pracując od października ubiegłego roku. Można powiedzieć, że organizacja była doskonała. Na każdym miejscu było wiele informacji, w tym ogromne plakaty informujące o miejscach modlitw i spotkań tematycznych. Bardzo sympatyczne było miejsce na wspólne posiłki. Zorganizowano je nad Wilejką, w pięknym parku specjalnie na ten czas przygotowanym do wydawania posiłków. Dopisała pogoda, więc rzeczywiście moment wspólnego obiadu i kolacji był bardzo piękny.

Centrum naszych rozważań i rozmów, tak w parafiach, jak w grupach i podczas medytacji, które wygłaszał w kościołach brat Alois, był Chrystus, spotkanie ze Zmartwychwstałym. Od tego spotkania - mówiliśmy sobie tutaj – wszystko się zaczyna i wszystko może stać się nowe. Mamy nadzieję, że młodzi wyjeżdżają po tym spotkaniu do swoich domów i krajów właśnie z takim przesłaniem, że Chrystus jest z nimi, towarzyszy im nawet w najtrudniejszych sytuacjach, że nie są sami.

br. Marek z Taizé

Źródło: Radio Watykańskie
Mała Wiosna
Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie skąd taka nazwa? Otóż słowami: "Ach, Taizé, ta mała wiosna" papież Jan XXIII określił ekumeniczną wspólnotę braci założoną przez brata Rogera w 1940 roku w małej burgundzkiej wiosce - Taizé.

www.taize.fr/pl