Św. Paweł pisze: Odrzućmy uczynki ciemności. Przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa.

Rz 13,11-14

Pobierz z Google PlayPobierz z App Store

Aktualności: Liturgia światła i ziarna sorgo na Piasku


W czasie kwietniowej modlitwy w Kościele NMP na Piasku świętowaliśmy już Zmartwychwstanie. Symbolem tego wydarzenia były trzymane przez nas w czasie modlitwy zapalone świece. Są one znakiem światłości Chrystusa, symbolem przypominającym, że nawet wtedy, kiedy w naszym życiu osobistym zapada noc, miłość Chrystusa jest ogniem, który nigdy nie gaśnie. W ten sposób w każdą sobotę w Taizé bracia celebrują Zmartwychwstanie. Kilkoro małych dzieci w czasie sobotniej modlitwy wieczornej wędruje po kościele z zapalonymi świeczkami i "roznosi" zgromadzonym ludziom płomień. Potem już ci, którzy zapalili swoje świece "podają" ogień dalej. W ciągu kilku minut kościół wypełnia się światłem. Na Piasku rolę dzieci przejęła dwójka studentów. Zimowa kaplica kościoła rozbłysła tego wieczoru wiosennym światłem. Zrobiło się nam od razu cieplej i jakoś radośniej. Płomienie świec nie tylko oświetlały miejsce, w którym się wspólnie modliliśmy, ale były też namacalnym znakiem nadziei, jaką daje nam Zmartwychwstały Chrystus.

Innym ważnym znakiem były tego wieczoru ziarna sorgo z Rwandy. Skąd wzięły się na Piasku? Bracia z Taizé otrzymali je w czasie spotkania w Kigali, które odbyło w listopadzie 2012 r. Ziarna były darem młodych afrykańskich chrześcijan dla wspólnoty z Taizé, a za jej pośrednictwem dla wszystkich chrześcijan. Część z nich bracia podarowali w czasie spotkania w Rzymie Benedyktowi XVI, część trafiła do osób odpowiedzialnych w Polsce za punkty przygotowań do Europejskiego Spotkania Młodych. Po modlitwie na Piasku mieliśmy okazję wręczyć ziarna odpowiedzialnym za punkty w diecezji wrocławskiej. Maleńkie ziarna, przebywając tak długą drogę z Afryki przez Taizé do Polski, stały się znakiem powszechności i jedności Kościoła.
Mała Wiosna
Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie skąd taka nazwa? Otóż słowami: "Ach, Taizé, ta mała wiosna" papież Jan XXIII określił ekumeniczną wspólnotę braci założoną przez brata Rogera w 1940 roku w małej burgundzkiej wiosce - Taizé.

www.taize.fr/pl