Św. Paweł pisze: Odrzućmy uczynki ciemności. Przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa.

Rz 13,11-14

Pobierz z Google PlayPobierz z App Store

Aktualności: Jak rozwijać doświadczenie Europejskiego Spotkania Młodych?


Dzisiaj w Rzymie zakończyło się 35. Europejskie Spotkanie Młodych. Wzięło w nim udział 40 tys. młodych z całej Europy, w tym około 12 tys. Polaków. Po powrocie u wielu pojawi się pytanie "Co dalej?"; "Jak rozwijać i kontynuować doświadczenia Europejskiego Spotkania Młodych?"...

Europejskie Spotkanie Młodych Taizé nigdy nie miało być jednostkowym, wyrwanym z kontekstu życia wydarzeniem. Miało być przede wszystkim świętem, ale takim świętem, które nie zaczyna się i nie kończy konkretnego dnia, ale trwa. Dzienniki brata Roger, założyciela wspólnoty z Taizé, noszą znamienny tytuł: "Niech twoje święto trwa bez końca". Chrześcijanie to ludzie powołani do tego, by uświęcać rzeczywistość, wnosić w nią światło i radość - każdego dnia. Gdy brat Marek, pierwszy Polak we wspólnocie z Taizé, opowiada o początkach swojego powołania, zawsze wspomina, że tym, co go przede wszystkim zachwyciło w regule wspólnoty, była częstotliwość, z jaką pojawiało się w niej słowo radość. Radość jest słowem kluczem do odpowiedzi na pytanie, jak rozwijać, kontynuować doświadczenie Europejskiego Spotkania Młodych.

Modlitwa na PiaskuW kilku kościołach Wrocławia regularnie odbywają się modlitwy ze śpiewami z Taizé. Modlić się kanonami można w parafii p.w. św. Franciszka z Asyżu (każdy piątek), duszpasterstwie akademickim "Wawrzyny" (każda środa) i w parafii p.w. św. Maksymiliana Kolbe (trzecia środa miesiąca). Trwająca już 23 lata tradycją jest, że w każdą pierwszą środę miesiąca (z małymi wyjątkami) wszyscy wrocławianie, którym bliskie jest Taizé spotykają się na modlitwie w Kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny na Piasku. Zaproszonym do włączenia się w te modlitwy jest każdy. I każdy może wnieść coś od siebie - od gry na gitarze, śpiewu po przygotowanie wystroju kaplicy. To przede wszystkim modlitwa daje nam radość i pozwala kontynuować, to, czego doświadczyliśmy, uczestnicząc w Europejskich Spotkaniach Młodych.

Wakacyjny wyjazd do Taizé - 6-15 lipca 2013Oczywiście, przez cały rok można też uczestniczyć w spotkaniach i rekolekcjach przygotowywanych przez braci w samym Taizé. Dotrzeć można tam na własną rękę, rejestrując się na stronie www.taize.fr/pl, można też dołączyć się do większej grupy wyjeżdżającej z danej parafii. W tym roku na pewno taki grupowy wyjazd odbędzie się w lipcu (6-15.07.2013), więcej informacji na ten temat będzie można uzyskać w czasie ogłoszeń po modlitwie na Piasku i na naszej stronie. Osoby, które już raz spędziły tydzień w Taizé mogą wrócić tam na dłużej jako wolontariusze. Jest to na pewno wspaniała przygoda i okazja do sensownego dzielenia się własnym czasem.

Najważniejszym jednak miejscem, w którym warto rozwijać doświadczenie modlitwy, dzielenia w małych grupach, wprowadzeń biblijnych są nasze własne parafie. To w ich życie po powrocie z Taizé lub z ESM warto się zaangażować. Rozpocząć spotkania modlitewne, biblijne, zaangażować się w pomoc ubogim, udzielać bezpłatnych korepetycji... Pomysłów jest tyle, ilu nas i naszych talentów. Bo to, co najważniejsze po spotkaniu to umieć podzielić się jego radością z innymi. Taka radość każdego dnia staje się większa i większa...
Mała Wiosna
Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie skąd taka nazwa? Otóż słowami: "Ach, Taizé, ta mała wiosna" papież Jan XXIII określił ekumeniczną wspólnotę braci założoną przez brata Rogera w 1940 roku w małej burgundzkiej wiosce - Taizé.

www.taize.fr/pl