Św. Paweł pisze: Odrzućmy uczynki ciemności. Przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa.

Rz 13,11-14

Pobierz z Google PlayPobierz z App Store

Aktualności: ESM Rzym: Modlitwa z papieżem Benedyktem XVI


Spotkanie z Papieżem Benedyktem XVI na placu św. Piotra w Watykanie40 tysięcy młodych ludzi z całej Europy, w tym około 12 tysięcy Polaków, wczoraj rozpoczęło 35. Europejskie Spotkanie Młodych w Rzymie. Dzisiejszego wieczoru wspólnie z papieżem Benedyktem XVI uczestniczyli w wieczornej modlitwie na placu św. Piotra w Watykanie.

Modlitwa zawsze znajdowała się w centrum życia wspólnoty z Tazié. Tysiące młodych ludzi siedzących na karimatach w ogromnych halach wystawowych i śpiewających kanony to znak rozpoznawczy każdego Europejskiego Spotkania Młodych.

Modlitwy nie mogło zabraknąć także w Rzymie. Tym razem jednak miejsce hal zajęły wspaniałe rzymskie bazyliki. To w nich od początku spotkania gromadzą się młodzi ludzie. Wieczorem 29 grudnia mieli oni okazję modlić się wraz z Benedyktem XVI na placu św. Piotra. Słowa ze śpiewanego w czasie modlitwy Psalmu 96: "Rozgłaszajcie jego chwałę wsród narodów, Jego cuda pośród wszystkich ludów" najlepiej chyba oddają nadzieję, jaką w uczestnikach spotkania pokłada papież. Doświadczenie wspólnoty, duchowego odnowienia nie ma być jednorazowym przeżyciem, ale punktem wyjścia do mocniejszego zaangażowania się w życie rodzimego Kościoła. Symboliczną odpowiedzią na wezwanie Benedykta XVI stały się "ziarna nadziei", które papież za pośrednictwem braci z Taizé otrzymał od młodych chrześcijan z Rwandy. To właśnie w Kigali w listopadzie odbyło się międzynarodowe spotkanie będące kolejnym etapem pielgrzymki zaufania przez ziemię zainicjonowanej przez brata Roger ponad 30 lat temu. To właśnie wspólna modlitwa, dzielenie się własnym doświadczeniem wiary zmieniają świat. Młodzi, którzy uczesniczyli w spotkaniu w Kigali, młodzi, którzy uczestniczą w spotkaniu w Rzymie mają ogromną szansę zmieniać ziemię, czynić ją bardziej przyjazną i dobrą. A zacząć można od własnej parafii, wspólnoty, rodziny... Takie było chyba najważniejsze przesłanie tego wspólnego czuwania papieża, młodych i braci z Taizé.

Spotkanie z Papieżem Benedyktem XVI na placu św. Piotra w Watykanie

Spotkanie z Papieżem Benedyktem XVI na placu św. Piotra w Watykanie
Mała Wiosna
Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie skąd taka nazwa? Otóż słowami: "Ach, Taizé, ta mała wiosna" papież Jan XXIII określił ekumeniczną wspólnotę braci założoną przez brata Rogera w 1940 roku w małej burgundzkiej wiosce - Taizé.

www.taize.fr/pl