Św. Paweł pisze: Odrzućmy uczynki ciemności. Przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa.

Rz 13,11-14

Pobierz z Google PlayPobierz z App Store

Aktualności: Co warto wiedzieć o Europejskim Spotkaniu Młodych?


Witajcie na półmetku przygotowań do Europejskiego Spotkania Młodych w Strasburgu (28.12.13 - 1.01.14)! W kilku miejscach naszej diecezji takie przygotowania trwają już od końca września, ale ciągle można się w nie włączyć. Jak? Odwiedzając konkretną parafię i działający w niej punkt przygotowań (listę punktów podajemy poniżej). W ten sposób można zapisać się na spotkanie w Strasburgu, ale przygotowania do ESM nie ograniczają się tylko do tego.

Wyjazd do Strasburga to przede wszystkim pielgrzymka, więc trzeba się do niej przygotować duchowo. W każdym punkcie przygotowań poza szczegółowymi informacjami na temat przebiegu spotkania, kosztów przejazdu ( średnio 230 złotych), udziału w kosztach (55 euro) otrzymacie również możliwość uczestniczenia w modlitwie ze śpiewami z Taize oraz w małych grupach dzielenia.

Modlitwa jest sercem Europejskiego Spotkania Młodych. Trzy razy w ciągu dnia pielgrzymi gromadzą się, aby wspólnie śpiewać, słuchać i milczeć na chwałę Pana. Pierwsza modlitwa zawsze odbywa się na terenie parafii, w której się mieszka. Jest zazwyczaj dużo skromniejsza od pozostałych dwóch modlitw (południowej i wieczornej), ale jest okazją do bliższego spotkania się z mieszkańcami danego miasta zaangażowanymi w przyjęcie przyjezdnych. Po takiej modlitwie odbywają się spotkania w małych grupach. Wtedy można podzielić się doświadczeniem wiary z ludźmi, którzy na spotkanie przybyli z różnych zakątków Europy i świata. Warto poświęcić temu trochę czasu, bo właśnie tak buduje się kilkudniowa wspólnota chrześcijan - sens organizowanej przez braci z Taize Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię.

Co dzieje się na spotkaniu po południu? Zazwyczaj pielgrzymi gromadzą się wtedy na terenie hal targowych zaadaptowanych na ten krótki czas na miejsce modlitwy, warsztatów i posiłków. Wspólna modlitwa czy posiłek w towarzystwie tysięcy innych chrześcijan to niezapomniane przeżycie. Warto też włączyć się w organizację spotkania: pomóc przy wydawaniu posiłków, utrzymywaniu czystości, kierowaniu ruchem... Drobnych zadań jest bardzo wiele, a wolontariusze są na spotkaniu zawsze bardzo mile widziani.

Osobną grupę wolontariuszy tworzą osoby z tzw. grupy pracy. Młodzi ci są zwyczajnymi uczestnikami spotkania, tyle że są bardziej zaangażowani w organizację spotkania jeszcze przed jego oficjalnym rozpoczęciem. Grupa pracy przyjeżdża na spotkanie już 26 grudnia. Wszyscy zainteresowani taką forma udziału w spotkaniu mogą dopytać o szczegóły w punktach przygotowań.

Na co jeszcze warto się przygotować, jadąc na spotkanie? Przede wszystkim należy pamiętać, że pielgrzymka ze swej natury jest związana z prostymi warunkami. Bracia, prosząc mieszkańców danego miasta o gościnę, zawsze proszą o 2 metry kwadratowe podłogi dla każdego uczestnika. Dlatego należy wziąć ze sobą śpiwór i karimatę, bo może się zdarzyć, że spać trzeba będzie na podłodze. Jeżeli zakwaterowanie otrzymamy w domu jakiejś rodziny, należy też pamiętać, żeby nie nadużywać gościnności gospodarzy, tzn. nie przychodzić zbyt późno, nie grymasić przy stole...;) Trzeba być trochę ja św. Paweł - wdzięcznym za wszystko i gotowym na każde warunki. Jeżeli miejscem zakwaterowania okaże się szkoła, czy jakieś inne miejsce, w którym w jednej sali będzie spało 20 osób - warto pamiętać, że inni też mają prawo do łazienki i spokojnego snu od 22:00 wieczór do 6:00 rano.

Wrażliwość i otwartość na innych to cechy, które pomagają w pełni i radośnie przeżyć Europejskie Spotkanie Młodych. Ludzie wracający ze spotkań właśnie to wspominają najczęściej - bezinteresowną życzliwość goszczących ich mieszkańców danego miasta i atmosferę święta wśród uczestników pielgrzymki. To małe święto można przenieść później do własnych domów, parafii. Jak ono może się wyrażać? Tak samo jak w czasie Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię - szacunkiem dla drugiego człowieka, otwartością na to, co nowe i nieoczekiwane, wspólną modlitwą. Jednym z takich owoców ESM jest comiesięczna modlitwa ze śpiewami z Taize w Kościele NMP na Piasku we Wrocławiu. Rozpoczęła się po spotkaniu, które odbyło się we Wrocławiu na przełomie 1989 i 1990 roku. Trwa do dziś. A co będzie owocem spotkania w Strasburgu? Jedźcie i przekonajcie się sami :).

Zobacz listę punktów przygotowań w diecezji wrocławskiej
Mała Wiosna
Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie skąd taka nazwa? Otóż słowami: "Ach, Taizé, ta mała wiosna" papież Jan XXIII określił ekumeniczną wspólnotę braci założoną przez brata Rogera w 1940 roku w małej burgundzkiej wiosce - Taizé.

www.taize.fr/pl