Św. Paweł pisze: Odrzućmy uczynki ciemności. Przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa.

Rz 13,11-14

Pobierz z Google PlayPobierz z App Store

Aktualności: Budować Europę zaufania


40 000 młodych ludzi z całej Europy i innych kontynentów zgromadzi się w Brukseli w dniach od 29 grudnia do 2 stycznia, odpowiadając na wezwanie Wspólnoty z Taizé. Po Genewie, Zagrzebiu, Mediolanie, Lizbonie i Hamburgu Spotkanie w Brukseli będzie 31 Europejskim Spotkaniem Młodych organizowanym przez Taizé.

Ten nowy etap nastąpi niedługo po ostatnim spotkaniu afrykańskim, które odbyło się w dniach od 26 do 30 listopada w Nairobi, stolicy Kenii, i zgromadziło 7000 młodych ludzi z 15 krajów afrykańskich.

Podczas Spotkania w Brukseli brat Alois ogłosi "List z Kenii", który będzie inspiracją do refleksji w trakcie Spotkania.

Niemal z każdego europejskiego kraju zgłaszają się uczestnicy. Do chwili obecnej zarejestrowało się: 510 osób z Portugalii, 600 osób z Hiszpanii, 2000 Francuzów, 1500 Włochów, 2000 Niemców, 900 Litwinów, 650 Słoweńców, 9000 Polaków, 300 Rosjan...

W 180 miejscach od Mechelen do Nivelles, od Aalst do Leuven młodzi ludzie będą uczestniczyli w porannych modlitwach i spotkaniach w małych grupach. Przyjęcie uczestników będzie odbywało się w parafiach katolickich, protestanckich i prawosławnych. Przygotowywania trwały kilka miesięcy, we współpracy ze Wspólnotą z Taizé. Tysiące rodzin otworzy swoje drzwi przed młodymi ludźmi.

W południe uczestnicy będą się kierować do Brussels Expo na posiłki oraz południową (godz. 13.15) i wieczorną (godz. 19.00) modlitwę. Trzy hale na terenie targów zostaną zamienione na miejsca modlitwy. Brat Alois każdego wieczoru skieruje swoje słowo do uczestników. Wszyscy, niezależnie od wieku, są zaproszeni do udziału w modlitwach. Wstęp jest wolny.

Spotkanie w Brukseli będzie nowym etapem pielgrzymki zaufania zainicjowanej 30 lat temu przez Brata Rogera, założyciela Wspólnoty z Taizé. To samo pragnienie budowania zaufania, o którym mowa w "Liście z Kenii" wpisane jest w rytm każdego spotkania. "Wszyscy mogą brać udział w tworzeniu cywilizacji, w której liczy się zaufanie, a nie nieufność. W historii czasem wystarczyło niewielu, by przechylić szalę na stronę pokoju. Odważmy się tworzyć nawet z tego, co jest niedoskonałe, a odzyskamy wolność." - pisze brat Alois w swoim liście, który, przetłumaczony na 30 języków, będzie rozdany młodym ludziom w Brukseli.

30 i 31 grudnia po południu młodzi ludzie będą mogli zastanowić się nad wieloma zagadnieniami poruszanymi podczas 19 z proponowanych spotkań tematycznych. Każdy z uczestników może je wybrać zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Źródło: www.taize.fr/pl
Mała Wiosna
Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie skąd taka nazwa? Otóż słowami: "Ach, Taizé, ta mała wiosna" papież Jan XXIII określił ekumeniczną wspólnotę braci założoną przez brata Rogera w 1940 roku w małej burgundzkiej wiosce - Taizé.

www.taize.fr/pl