Św. Paweł pisze: Odrzućmy uczynki ciemności. Przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa.

Rz 13,11-14

Pobierz z Google PlayPobierz z App Store

Aktualności: Brat Alois na Synodzie Biskupów i w rodzinnej miejscowości Jana XXIII


Synod, który zgromadził 250 uczestników z całego świata: biskupów, ekspertów, świeckich obserwatorów i delegatów z innych Kościołów, miał miejsce w Rzymie w dniach od 5 do 26 października. Tematem przewodnim było hasło: "Słowo Boże w świecie i w misji Kościoła". Brat Alois wziął udział w synodzie jako "gość specjalny", tak samo jak w 1999 roku Brat Roger.

Wioska Sotto il Monte, gdzie urodził się Angelo Roncalli, który został później papieżem Janem XXIII, obchodzi rok poświęcony 50-tej rocznicy jego wyboru na biskupa Rzymu. Papieża Jana XXIII i Brata Rogera łączyła kiedyś głęboka przyjaźń i dlatego brat Alois wraz z kilkoma innymi braćmi został zaproszony, aby 18 października przygotować i poprowadzić modlitwę w Sotto il Monte. Półtora tysiąca włoskiej młodzieży zgromadziło się na tej modlitwie w ogromnym namiocie. Obecni byli również niektórzy członkowie rodziny papieża oraz jego sekretarz, biskup Loris Capovilla. Oto co powiedział brat Alois: "To ogromna radość dla nas, braci, że możemy być tutaj z wami, aby się modlić i złożyć wspólnie hołd ukochanemu papieżowi Janowi XXIII. Cieszę się także, że mogę powiedzieć biskupowi Capovilla i rodzinie Roncalli, jak bardzo są bliscy naszemu sercu.Wielokrotnie słyszałem, jak Brat Roger, założyciel naszej Wspólnoty, wypowiadał te znamienne słowa: "Założycielem Taizé jest Jan XXIII". W pewnym sensie jest to prawda... Brat Roger często mówił o tym, jak niezatarte wrażenie pozostawiła na nim osoba Jana XXIII. Prawdopodobnie ten papież był najbardziej szanowanym przez niego człowiekiem na ziemi. Dlaczego? Ponieważ w nim odzwierciedlało się miłosierdzie Boga. Wybrany na papieża, poprosił o modlitwę, żeby mógł stać się dobrym pasterzem na podobieństwo Jezusa..."

Źródło: newsleter Taizé
Mała Wiosna
Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie skąd taka nazwa? Otóż słowami: "Ach, Taizé, ta mała wiosna" papież Jan XXIII określił ekumeniczną wspólnotę braci założoną przez brata Rogera w 1940 roku w małej burgundzkiej wiosce - Taizé.

www.taize.fr/pl