Jezus mówi: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich.

J 15,9-17

Pobierz z Google PlayPobierz z App Store

Europejskie Spotkanie Młodych: Rzym 2012/13


Rzym
28 grudnia 2012 - 2 stycznia 2013


Europejskie Spotkanie Młodych - Rzym


35. Europejskie Spotkanie Młodych odbyło się w Rzymie w dniach od 28 grudnia 2012 do 2 stycznia 2013 roku. Wspólnota z Taizé przygotowywała je we współpracy z diecezją rzymską. Ten nowy etap "pielgrzymki zaufania przez ziemię", zapoczątkowanej przez Brata Rogera pod koniec lat 70-tych, zgromadził 40 tysięcy młodych ludzi z całej Europy, w tym 12 tysięcy Polaków.

Pielgrzymi z całej Europy i spoza niej zostali ugoszczeni w Rzymie i okolicach przez rodziny - zarówno katolickie jak i innych Kościołów - oraz przez wspólnoty zakonne. Uczestnicy spotkania przybyli jako pielgrzymi do grobów Apostołów i do katakumb, aby modlić się w wielkich bazylikach rzymskich oraz spotkać się z papieżem Benedyktem XVI.

W przesłaniu Benedykta XVI do młodych, zgromadzonych pod koniec 2011 roku na spotkaniu w Berlinie, czytamy: «Ojciec Święty cieszy się, że będzie mógł Was gościć w przyszłym roku podczas 35. Europejskiego Spotkania pielgrzymki zaufania przez ziemię. Rzym przyjmie Was serdecznie!»

Obok tradycyjnych spotkań młodych na modlitwie oraz w grupach dzielenia, miały miejsca dwa spotkania szczególne. Pierwsze z nich to wspólny wieczór modlitwy z Ojcem Świętym; drugie to narodowe spotkanie Polaków, w czasie którego polska młodzież złożyła uroczyste wyznanie wiary na grobie Apostoła Narodów, św. Pawła.


Aktualności z Rzymu:


Dobiegło końca Europejskie Spotkanie Młodych w Rzymie. Wiemy, że dla wielu uczestników było czasem ciekawych i głębokich przeżyć. Zapraszamy do podzielenia się nimi. Piszcie, kogo spotkaliście, gdzie spaliście, co jedliście, co zrobiło na Was największe wrażenie? Na Wasze opowieści czekamy pod adresem: ada@malawiosna.pl.

Wasze wspomnienia i świadectwa

«Mam na imię Marta, mam 26 lat i pochodzę z Dolnego Śląska. Było to drugie Europejskie Spotkanie Młodych, w którym uczestniczyłam.

Przede wszystkim było to piękne doświadczenie Kościoła jako wspólnoty, wielonarodowego, a jednocześnie wspaniale było w nim spotkać ludzi, którzy są pełni pokoju, prostoty i pokory - tak jak charyzmat wspólnoty Taizé - i którzy patrzą na Pana Jezusa i Go kochają, chociaż mają różne doświadczenia życiowe, są z różnych krajów i porozumiewają się często łamaną angielszczyzną :)

Na spotkaniu odczuwa się wspaniale jedność i wiadomo, że jest ona możliwa tylko dzięki Duchowi Świętemu. Pan Bóg mógł swobodnie działać małe i wielkie cuda i przychodzić w ciszy, w śpiewie, w modlitwie, w każdym poznanym człowieku, poprzez piękno rzymskich Kościołów, wzajemną otwartość i pomoc, (której miałam okazję szczególnie doświadczyć poruszając się na wózku inwalidzkim), ale też poprzez cierpliwość, znoszenie niedogodności i ofiarowanie Panu Jezusowi ofiar na swoją miarę - ze zmęczenia, zimna i innych trudności. One uczyły zdania się całkowicie na Jego Opatrzność, ufności, że Bóg NAPRAWDĘ jest Wszechmogący, tylko trzeba w to niezachwianie wierzyć i powtarzać, że On chce tego, co dla mnie najlepsze i najpiękniejsze. Wtedy otwiera się w sercu pole na Jego działanie i zaczynają dziać się CUDA.

Mój Bóg jest Bogiem pięknych niespodzianek, danych na konkretną chwilę, abym wiedziała, że On zna moje potrzeby. Zatroszczy się, poukłada, to co niepoukładane i nauczy jak Go słuchać. Słuchać sercem. Tam w samym sercu Kościoła i w zgiełku Wiecznego Miasta był na to czas. Teraz wiem na pewno, że Pokój zaczyna się w moim wnętrzu i jest wyłącznie darem, nie zaś sumą moich starań. Jest delikatnym dotknięciem Jezusa, który mówi po prostu: "Jestem z Tobą, cokolwiek się zdarzy, nie masz się czego obawiać. KOCHAM CIĘ." To jest tak proste, a brzmi dla mnie jak krzepiące odkrycie, z którym idę w codzienność. Jak długą drogę trzeba przejść, aby naprawdę ujrzeć i uwierzyć, że Pan Bóg się troszczy! Doświadczyłam tego "na własnej skórze." :)

Chwała Panu!»

Marta


AsiaSpotkanie z Papieżem Benedyktem XVI na placu św. Piotra w Watykanie

Zobacz na stronie Taizé:

 1. 471A: Parafia p.w. św. Karola Boromeusza
  ul. Kołłątaja 2, 56-100 WOŁÓW
  pt 19.15, salka
  odpowiedzialny: Krystian LOFEK

 2. 472A: Parafia p.w. św. Jana Apostoła
  ul. Łużycka 4, 56-400 OLEŚNICA
  śr 19.00, salka przy kościele pomocniczym św. Trójcy
  odpowiedzialna: Natalia HUTNIK

 3. 475A: DA "Wawrzyny"
  ul. Bujwida 51, 50-368 WROCŁAW
  Spotykamy się w środę  o 19 na mszy św. w kościele dolnym, po niej jest modlitwa kanonami. Po modlitwie około godziny 20:30 przechodzimy do  salki akademickiej i tam realizujemy program przygotowania.
  odpowiedzialny: Ireneusz MICHALIK

 4. 475B: Parafia p.w. św. Karola Boromeusza
  ul. Krucza 58, 53-411 WROCŁAW
  pt 19.30, salka nr 12 w domu parafialnym przy ul Oficerskiej 1-3 (poza 11 listopada)
  odpowiedzialna: Anna ZOŁOTEŃKA

 5. 475C: CODA "Maciejówka"
  pl. Bp. Nankiera 17a, 50-140 WROCŁAW
  CODA "Maciejówka" Środy 20:00 - Modlitwa Kanonami Taize (Sala u Wujka), 21:00 - Małe grupki, Poniedziałek 18:30 Punkt informacyjny (Sala Kominkowa)
  odpowiedzialny: Robert WEBER

 6. 475D: Parafia p.w. św. Franciszka z Asyżu
  ul. Borowska 174, 50-539 WROCŁAW
  czwartek 19.30, mały kościółek
  odpowiedzialna: Emilia OSTROWSKA

 7. 475F: Parafia p.w. św. Michała Archanioła
  ul. Prusa 78, 53-602 WROCŁAW
  wt 19.00, Gimnazjum Salezjańskie, sala nr 3
  odpowiedzialna: Gabriela KUNICZUK

 8. 475H: Liceum Salezjańskie we Wrocławiu
  ul. Młodych Techników 17, 53-647 WROCŁAW
  śr 17.00, sala nr 3
  odpowiedzialny: ks. Jerzy BABIAK

 9. 475I: Parafia p.w. Macierzyństwa NMP
  ul. Pilczycka 139, 54-144 WROCŁAW
  19.00, salka i kościół
  odpowiedzialna: Maria ZIĘBA

 10. 475J: Parafia p.w. NMP Różańcowej
  ul. Wielkopolska 3-5, 54-027 WROCŁAW
  pt 19.45, salka na plebanii (na prawo od kościoła)
  odpowiedzialna: Hanna BANAŚ

 11. 478A: Parafia p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła
  pl. Zamkowy 16, 55-200 OŁAWA
  30.10.; 13.11.; 27.11.; 11.12., Salka katechetyczna godz. 20.00.
  odpowiedzialna: Małgorzata GULKAKomentarze (0)

Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Może Ty to zrobisz?
Mała Wiosna
Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie skąd taka nazwa? Otóż słowami: "Ach, Taizé, ta mała wiosna" papież Jan XXIII określił ekumeniczną wspólnotę braci założoną przez brata Rogera w 1940 roku w małej burgundzkiej wiosce - Taizé.

www.taize.fr/pl