Jezus mówi: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich.

J 15,9-17

Pobierz z Google PlayPobierz z App Store

Dni skupienia: Wrocław - wiosna 2012


9-11 marca 2012
Wrocław

Dni skupienia
Z całego serca szukać Prawdy!

 

Temat: "Z całego serca szukać Prawdy!"

Termin: 9 - 11 marca 2012

Miejsce: Wrocław

Po spotkaniu... - relacja Marysi Zięby

Z całego serca szukać Prawdy

Przygotowania do Dni Skupienia „Z całego serca szukać Prawdy” trwały wiele tygodni. Ustalaliśmy szczegóły, spotkaliśmy się z księdzem biskupem Andrzejem Siemieniewskim, który udzielił nam wielu praktycznych porad i zadeklarował chęć udziału w Spotkaniu Wielkopostnym. Tak mijały dni, w trakcie których cieszyliśmy się każdą nowo zapisaną osobą i wieściami z Taizé o przyjeździe dwóch wolontariuszy.

I właśnie przyjazd jednego z nich – Olviera (Belg) rozpoczął, dla mnie, Dni Skupienia. Choć oficjalnie trwały one przez jeden z marcowych weekendów (9-11.03). Po jego przyjeździe zwiedziliśmy razem Wrocław i udaliśmy się na Eucharystię, po której jak w każdą pierwszą środę miesiąca w kościele NMP na Piasku młodzi modlili się pieśniami z Taizé, wsłuchiwali w Słowo Boże i trwali w ciszy.Na drugi dzień Olivier był w szkole, zaś wieczorem dojechał do niego Simon (Niemiec). W trójkę w piątek rano udaliśmy się do jednego z Wrocławskich liceów opowiadać o Taizé, pokazać film, jak i prezentację. Było to niezwykle miłe przedpołudnie! Wielu licealistów zostawało jeszcze na przerwach porozmawiać z naszymi gośćmi.Chwilą bardzo szczególną dla nas była modlitwa Anioł Pański, która odbywa się w VII LO codziennie o 12. Każdy modlił się w swoim języku, a mimo to razem tworzyliśmy jedność i wspólnotę. Dla wielu licealistów było to czymś nowym i bardzo ważnym.

Po południ przyjechaliśmy do parafii św. Franciszka z Asyżu by pomóc w przyjęciu przybywających na Dni Skupienia, przygotować dekorację, miejsca przyjęcia. Przy ciepłej herbacie i cieście spotykaliśmy młodych przyjeżdżających nie tylko z różnych zakątków Polski czy Wrocławia, ale ku naszej wielkiej radości również z Czech!

Wspólna kolacja i pierwsza próba śpiewu wraz z przyjezdnymi. Uczestniczyliśmy w parafialnej drodze krzyżowej prowadząc śpiew, a następnie zaprosiliśmy wszystkich do wspólnej adoracji krzyża który został położony tak, by każdy mógł do niego podejść i się przy nim pomodlić. Ta część spotkania trwała do późnych godzin wieczornych.Część osób rozjechała się do swoich domów lub znajomych, inni pozostali w Domu Parafialnym, gdzie gospodarze przygotowali dla nich nocleg.

Rano śniadanie, przywitanie kolejnych przyjezdnych i modlitwa poranna. Po nich odbyło się wprowadzenie biblijne prowadzone przez jednego z księży wikarych a następnie każdy mógł zostać w kościele modląc się lub wyjść na spacer przemyśleć rozważania.

Następnie podzieliliśmy się na grupki, w których razem rozważaliśmy Słowo Boże i rozmawialiśmy o naszym doświadczeniu wiary. Były to dla mnie wyjątkowo ważne spotkania. Każdy patrzył na pewne sprawy w inny sposób i naprawdę bardzo ubogacaliśmy się dzięki temu nawzajem. Mimo pewnych trudności (w mojej grupce było 3 obcokrajowców, a mało kto w Polsce zna wiele słów angielskich związanych z religią) staraliśmy się podzielić tym, jak my odnajdujemy i kim jest dla nas Jezus Chrystus czyli Prawda.

Tak jak to jest w Taizé modlitwa towarzyszyła nam trzy razy dziennie wiec po grupkach udaliśmy się do kościoła.

A potem obiad i po nim część osób pojechała do domu Edyty Stein, znanej jako św. Teresa Benedykta od Krzyża. Pozostał część uczestniczyła w warsztatach na miejscu. Pierwszym o Taize, gdzie można było dowiedzieć się czym jest ta mała francuska wioska, poznać historię wspólnoty braci, dowiedzieć się jak wygląda tam tydzień jak i posłuchać świadectwa z wyjazdu i uczestnictwa w życiu na tym Burgundzkim wzgórzu. Kolejny warsztat prowadzony przez ks. Adama Stefana z parafii p.w. św. Jana Apostoła we Wrocławiu dotyczył tego, jak czytać Pismo Święte by odnaleźć Prawdę w Księgach Nowego Testamentu. Było to wyjątkowe, mocno ubogacające spotkanie, pełne ciekawych szczegółów, jak i dygresji. Trzecim, ostatnim warsztatem było spotkanie z młodą rodziną: małżeństwem Jakubem i Iloną Tarasiukami, a także ich małą córeczką Marysią która przyszła na świat dzięki NaProTechnology. Było to wspaniałe świadectwo ich życia, ich zawierzenia Bogu jak i ukazania na czym polega dziedzina medycyny którą jest Naprotechnologia. Opowiadali nam również o darze czystości przedmałżeńskiej, o wzrastaniu w miłości jak i w małżeństwie. Po spotkaniu jeszcze chwilkę parę osób rozmawiało zarówno z Iloną jak i Kubą.

Kolacja a po niej próba śpiewu. Mimo, że nie było nas dużo Karol podzielił nas na głosy. Trzeba przyznać, że muzyczny ma ogromny charyzmat i doświadczenie w prowadzeniu śpiewów!

Przy krzyżu zgromadziliśmy się po raz ostatni tego dnia, jak i w czasie tych Dni Skupienia by modlić się tak, jak bracia i młodzi w Taizé. Ponieważ był to sobotni wieczór przekazaliśmy sobie światło paschalne.

Po modlitwie udaliśmy się na agapę a potem do łóżek, po dniu pełnym ubogacających wrażeń.

Niedzielę również rozpoczęła się śniadaniem. Wraz z wspólnotą wierzących z parafii p.w. św. Franciszka z Asyżu zgromadziliśmy się na Eucharystii której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej ksiądz Andrzej Siemieniewski. Bardzo cieszyłam się, że przyjechał, ponieważ wiedziałam, że jego kalendarz był zapełniony. Jeszcze dzień wcześniej był poza Wrocławiem!W czasie mszy również towarzyszyły nam pieśni z Taizé.

Po Mszy Świętej ksiądz biskup wraz z księdzem proboszczem przyszli, aby się z nami spotkać. Chcieli z nami porozmawiać, dowiedzieć się skąd jesteśmy, jak przeżyliśmy te dni i co wniosły do naszego codziennego życia.

Tuż po tym spotkaniu odbyło się wprowadzenie Biblijne a następnie ostatnia tura w grupkach dzielenia. Pakowanie, sprzątanie i czas było wrócić do „normalnego życia”, ale już umocnieni, pragnący by z całego serca, przez całe życie szukać i trwać w Prawdzie. Jeszcze tylko ostatnie uściski, wymiany maili i każdy poszedł w swoją stronę. Do aut, autobusów, pociągów.

Plan spotkania:

piątek, 9 marca:
16.00 – przyjęcie (przywitanie, udział w kosztach, zakwaterowanie)
18.15 – kolacja
19.00 – próba śpiewu
19.45 - spotkanie dla animatorów
20.00 – Droga krzyżowa z kanonami (kościół) zakończona modlitwą wokół ikony krzyża
SILENCIUM SACRUM

sobota, 10 marca:
8.00 – śniadanie
8.15 – przyjęcie osób przybyłych na sobotę
9.00 – modlitwa poranna (rotunda)
10.00 – wprowadzenie biblijne (rotunda), po nim czas na refleksje
11.00 - grupki dzielenia
12.15 – modlitwa południowa
13.00 – obiad
14.00 – warsztaty
17.00 – podwieczorek
17.30 – niespodzianka
18.40 – kolacja
19.15 – próba śpiewu
20.00 – modlitwa wieczorna z przekazaniem światła paschalnego (rotunda)
21.15 – agapa dla wszystkich obecnych na modlitwie (salka, w której będą posiłki)

niedziela, 11 marca:
8.15 – śniadanie, po nim czas na spakowanie się
10.00 – Msza św. (kościół)
11.30 – wprowadzenie biblijne
12.20 – grupki dzielenia
13.00 – porządkowanie salek
13.30 – obiad
14.00 – wyjazd

 Komentarze (6)

gość

Po wyjściu z Dworca Głównego, najlepiej pojechać z przystanku "Dworzec PKP" którymś z autobusów 146, K, 113 lub 612 do JABŁECZNA. Średni czas przejazdu ok 10 min.

8 marca 2012, 12:18

Wojt

Sandra:na stacji Wrocław Główny

5 marca 2012, 22:57

Sandra

Czy podany niżej adres jest miejscem przyjecia pierwszego dnia?
mam jeszcze jedna sprawe, przyjezdzam pociagiem i chcialabym sie dowiedziec na ktorej stacji najlepiej wysiasc aby bylo najblizej do miejsca spotkania ? :)

2 marca 2012, 23:31

Ania

Dni Skupienia będą gościć w parafii p.w. św. Franciszka z Asyżu, przy ul. Borowskiej 174.

1 marca 2012, 15:24

Alicja

A w ktorym kosciele odbywac sie beda dni skupienia? (dla tych ktorzy sa z WRO i chetnie dolacza na modlitwy!?)

29 lutego 2012, 13:49

:))

Fajnie,że będziemy razem:)))

19 lutego 2012, 22:38